Paşabağı Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir

Nevşehir ve Göreme milli parkının içerisinde bulunan Paşabağı Vadisi, Göreme yolundan ilerlendiğinde Zelve’ye varmadan hemen önce konumlanmıştır. Zelve Yolu sapağında bulunan vadinin adı Zelve Vadisi olarak da tarihe geçmiştir.

Rahipler Vadisi’ne gitmek için iki seçenek var. İlki, Avanos –Çavuşin yolundan Avanos tarafından geldiğinizde sol tarafta yer alan Zelve kısmından sapmanız sonucunda sizi Çavuşine gelmeden bu eşsiz vadiye ulaştırırken ikincisi ise, Avanos- Ürgüp yolundan gelmenizdir.

Paşabağı Vadisi, Kapadokya bölgesine ait olan en karakteristik alan olarak bulunuyor. Her yıl her milletten gelen turistler için bu alanda gezilip görülecek birçok yer varken bölgede Kilise bile yer alıyor.

Çok önceki zamanlarda bölgede keşişler inzivaya çekilir diye bir söylenti var. Bu bölgeye gelmeden önce bu bilgi sadece bir söylenti halinde yer alırken, Rahipler vadisine giriş yaptığınız anda bunun doğruluk payının çok fazla olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü Kapadokya bölgesinin en sessiz ve huzur kokan bu bölgesi, saatlerce burada konuşmaya bile gerek kalmadan oturulabileceğinin garantisini veriyor.

Paşabağı Vadisi giriş bölümünde bir jandarma bölgesi var. Ancak jandarmanın bulunduğu yer de bir peri bacasının içerisinde. Yani bölge tamamen görünüşü ile benimsenmiş ve diğer insanlara da öyle aktarılmak isteniyor. Vadinin girişinde arabaların park noktasında büyük boyutlarda tur otobüslerine rastlamanız mümkün. Özellikle de Doğu ülkelerinden buraya sıklıkla tur firmaları turist getiriyor.

Turistlerin gezi rehberleri aracılığıyla biraz vadi içerisinde ilerlemeye başlamalarının ardından karşımıza bir inziva köşesi daha çıkıyor. Bu şapelden sonra vadi farklı yollara ayrılıyor ve her yolda sizi görselliğine doyamayacağınız peribacaları bekliyor.

Peki, bu muhteşem gezi sırasında acıktınız ve gözleriniz yiyecek bir şeyler arıyor. Hemen sizi aydınlatalım. Vadinin girişinde bulunan çay ocakları içerisinde tost ve gözleme gibi yiyeceklerle güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Hem de bu civarda yemek yedikten hemen sonra inceleyebileceğiniz turistik eşyalar satan sergiler yer alıyor.

Vadide bulunan geçmişten kalan üzüm salkımları ve kütükleri, kuş sesleri eşliğinde bir hayli dikkat çekiyor. Ayrıca bireysel arıcılık yapan kimseler görmeniz de mümkün. Gezerken dut ağaçlarından bol bol dut yiyebilirsiniz. Yaşadığımız teknolojiden uzak, tamamen huzuru bulduğunuz bir kaç saat geçirmek için vadi içerisinde yer alan mağaralarda yaşadığınızı düşünmek bile size bambaşka dünyaların kapılarını açmaya yetiyor.

Zelve Ören yeri Avanos’a 5 km uzaklıkta, Paşabağına ise 1 km uzaklıkta yer alıyor. Toplamda 3 vadiden oluşan alan Kapadokya bölgesinde peri bacalarının en sıklıkla yer aldığı alan olarak biliniyor. Rahiplere ilk dini seminerlerin Zelve’de verilmesi ve Hristiyanlarının yaşam merkezi olması da bölgeyi özel kılıyor. Zelve Örenyeri tarihi anlamda gelen tüm ziyaretçilere sınırsız güzellikleri ile kollarını açıyor.