Pasaport Tercümesinde Yeminli Tercüman Gereksinimi

Pasaport; dış ülkelere seyahat esnasında yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesi esnasında mutlaka bulunması gereken bir belgedir ve büyük önem taşımaktadır. Pasaport olmadan dış ülkeye seyahat gerçekleşemez. Pasaportlar kullanılacakları alana ve yere göre kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Pasaport çeşitleri; umama mahsus pasaportlar, hususi pasaportlar, hizmet pasaportları, diplomatik pasaportlar ve geçici pasaport olmak üzere kendi arasında farklı türlere ve gruplara ayrılmaktadır ve her pasaportun kendi içerisinde belirli geçerlilik alanları bulunmaktadır.

Yurt dışında bazı resmi işlemler yapılırken kişilerden zorunlu olarak pasaport tercümesi istenmektedir ve pasaport tercüme işleminin geçerli sayılabilmesi için tercüme işleminin mutlaka yeminli tercüman tarafından yapılması gerekir. Bazı durumlarda noter tasdiki de istenmekte olsa da genel olarak yeminli tercüman tarafından yapılmakta olan tercümeler pek çok yerde noter tasdiki istenmeksizin geçerli sayılabilmekte ve işleme alınmaktadır.

Yeminli Tercüme Nedir Ve Yeminli Tercüme Hangi İşlemlerde Gereklidir

Yeminli tercüme işleminde tercüman istenmekte olan evrakların tercüme işlemini tamamlayarak tercüme işlemini bitirdikten sonra tercüme ettiği evrakları imzalar. Bu durum da evraklar yeminli tercüme olarak çevrilmiş olur ve bazen noter tasdikine de gerek duyulmaksızın evrak işleme alınabilir. Bir tercümanın yeminli tercüman olabilmesi için noterde yemin zaptı bulunması gerekmektedir. Yeminli tercümanlar tercüme ettiği diller hakkında tamamlamış oldukları dil eğitimine dair belgeleri bulunmakta olan kişilerden oluşmaktadır. Yeminli tercüman olabilmek için tercümanlık yapmakta olduğu dile ait üniversite eğitimi aldığına dair eğitim belgesi bulunması gerekir.

Yeminli tercüman olabilmek için noterde tercümana yemin ettirilerek yeminli tercüman yetkisi verilir. Yeminli tercüman olabilmek için sabıka kaydı olmaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yeminli tercüme işlemleri genel olarak hukuki belgeler, ticari belgeler, tıbbi içerikli belgeler ve öğrenci belgeleri gibi evrak işlemlerinde gerekli görülmektedir. Yeminli tercüme işlemleri İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça başta olmak üzere her dilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra ayrıca kurumlar arasında yapılmakta olan yazışmalar, banka raporları, sözleşme ve mahkeme kararları gibi işlemlerde de tercüme işleminin geçerli sayılabilmesi için mutlaka yeminli tercüman tarafından yapılması gerekmektedir.

Pasaport Tercüme Ücretleri

Pasaport tercüme ücretleri kişinin istemekte olduğu evrak detaylarına ve içeriğine göre farklılık gösterebilmektedir. Tercüme işlemlerinde her dil için tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir ve tercüme edilecek olan dil de fiyat üzerinde değişkenlik görülmesinde etken olabilmektedir. Dilin zorluk derecesine göre tercüme ücreti de artış gösterir. Tercüme işlemlerinde sabit bir fiyat yoktur. Tercüme işlemlerinde fiyat belirlenirken yapılacak olan tercümenin konusu ve içeriği, tercümenin teslim zamanı ve kelime sayısı gibi detaylar baz alınarak fiyat verilmektedir.

Pasaport Tercümesi

Pasaport önemli bir evrak olduğundan dolayı pasaport tercüme işlemi yapılırken dikkatli ve kontrollü olarak çalışmak büyük önem taşımaktadır. Pasaport tercümesi genel olarak farklı ülke vatandaşlarının evlenmesi isteği üzerine gerekli görülmektedir. Yeminli olarak yapılmakta olan tercüme işlemleri tüm kurumlarda geçerli sayılmaktadır. Resmi makamlar yeminli tercüme olmayan evrakları kabul etmez ve işlem gerçekleştirmez.

Pasaport tercüme işlemleri yeminli tercüman tarafından tercüme edildikten sonra tercüme bürosu tarafından da onaylanmaktadır. Bu şekilde tercüme edilen evrak geçerli sayılarak işleme alınabilmektedir. Pasaport tercümesinin yurtdışında geçerli sayılabilmesi için kaymakamlık ya da valilikten apostil tasdiki yaptırılması gerekir.

Vatandaşlık işlemleri, vekalet işlemleri, nikah işlemleri ve şirket kuruluş işlemleri gibi işlemlerde pasaportun sadece kimlik bilgilerinin yer almakta olduğu sayfanın tercüme edilmesi yeterli olmaktadır. Pasaport tercüme işlemi tüm diller için yapılabilmektedir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/pasaport-tercume