Gözaltı Kırışklıkları Neden Oluşur?

Gözaltı Kırışklıkları Neden Oluşur?

İnsan’ın beşeri yapısı gençlikten, yaşlılığa süren bir değişim sürecidir. Cildimiz de, zihnimiz de, organlarımız da bizimle beraber büyür ve yaşlanır. Yaşlandığımızın kanıtı ise ilk olarak gözaltında meydana gelen kırışıklıklardan anlaşılır. Gözaltı yapı itibariyle çok hassas olduğu için ilk kırışan bölgedir. Bu kırışıklıkların meydana gelmesinde ise birçok faktör söz konusudur. Bunları sıralayacak olursak,

Kişinin cilt yapısının yumuşak olması, daha erken kırışıklığa sebep olur.
Beslenme alışkanlığınızda büyük bir etkendir. Az ve dengesiz beslenme ile kırışıklıklar meydana gelir.

Kişinin yaşının ilerlemesi, cildin hassaslaşmasına ve sonrasında kırışıklık oluşmasına zemin hazırlar.

Sigara ve alkol tüketimi
Uyku düzensizliği
En önemlisi ise stres problemlerinin artması

Kırışıklığın artmasını ve mevcut olan kırışıklığın hızlanmasını sağlar. Bu yukarıda bahsedilen nedenlerin tamamı kolajen eksikliğine yol açar. Kolajen eksikliği ise gözaltı kırışıklığının temel tetikleyici sebebidir.

Gözaltı Kırışıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gözaltı kırışıklığı probleminden rahatsız oluyorsanız yapacağınız birkaç küçük değişiklik ile kırışıklığın hızını durdurabilir, hatta yok etmeye başlayablirsiniz bile. Öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Vitamin yönünden kuvvetli, minerali yüksek meyve sebzeler tüketmeniz cildinizin kolajen yapısını dengeye sokacaktır. Ayrıca bol bol su içerek vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sigara ve alkol tüketimini bitirerek bu probleme de bir çözüm sunabilirsiniz. Gün içerisinde 2 ya da 3 kere olmak üzere soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Cildin alacağı bu soğuk etki, sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Sıkılaşan deride kırışıklık problemi ortadan kalkar.

Uyku düzeninizi ayarlamanız bu konuda en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Az uyuduğunuz zaman ya da düzensiz bir uyku saatiniz varsa göz altı kırışıklıkları hızla artarak kendini görünür hale getirirler. Özellikle gece 11 ve 4 arası uyuyor olmaya dikkat edin. Haftaiçi, haftasonu farketmeden aynı saatte yatağa girip, aynı saatte kalkın. Ne fazla ne az uyuyun. Günde 6 ile 8 saat arası uyku ideal uyku süresidir. Bu şekilde göz kırışıklığı riskinizi azaltırsınız. Vücudunuz bu uyku saatlerini biyolojik hafızasına kayıt edecektir. Ayrıca saç güzelliği sizin için önemli ise yapacağınız spor ve egzersizler hem stresten hem de sağlık problemlerinden korunmanızda aşırı yardımcı olacaktır. Egzersiz ve sporsuz gün geçirmemeye dikkat edin.